Την Πέμπτη 17-5-2018 η ομάδα ποδοσφαίρου του σχολείου μας αποτελούμενη από δέκα μαθητές - παίχτες, επτά της Έκτης και τρεις της Πέμπτης, πήραν μέρος στη δράση που υλοποιεί στη Λαμία ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ. Η  δράση στηρίχτηκε ομόφωνα από το Σύλλογο Διδασκόντων ο οποίος εκπροσωπήθηκε από τον εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής κ. Στεργίου Δημήτριο.

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν και φέτος οι σχολικές  αθλητικές δραστηριότητες της σχολικής μονάδας με τη συμμετοχή όλων των μαθητών μας υπό την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής κ. Στεργίου Δημητρίου και με τη στήριξη όλων των εκπαιδευτικών του σχολείου. Προηγήθηκε σχετική αναφορά στην αξία του αθλητισμού για την υγεία όλων των ανθρώπων από τον διευθυντή, ακολούθησε προβολή σχετικών με τα αθλήματα και την άθληση video από τον κ. Στεργίου και μετά στην αυλή και στο γήπεδο μπάσκετ της μονάδας έλαβαν μέρος οι μαθητές σε σειρά αθλητικών δράσεων. Επίλογος της εκδήλωσης ήταν η δημιουργία αφίσας με ζωγραφιές των ίδιων των μαθητών και φωτογραφίες από τις δράσεις. Η αφίσα τοιχοκολλήθηκε σε εμφανές σημείο του εσωτερικού χώρου για να μας θυμίζει την ανάγκη και την αξία της άθλησης

IMAG0758.JPG - 2.28 MB

IMAG0759.JPG - 2.26 MB

Η Δευτέρα 3-10-2016 με βάση την εγκύκλιο του ΥΠ.Π.Ε.Θ ορίστηκε ως πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού και ξεκίνησε για τη σχολική μας μονάδα με μια σύντομη αναφορά -εισήγηση του διευθυντή και στη συνέχεια στις αίθουσες έγινε εκτενής αναφορά από τους εκπαιδευτικούς προσεγγίζοντας τους μαθητές τους ανάλογα με την ηλικία τους. Τη δεύτερη διδακτική ώρα έγινε προβολή βίντεο στην αίθουσα εκδηλώσεων σε όλους τους μαθητές με περιεχόμενο αθλητικό από αγώνες πανελλήνιους και ολυμπιακούς, στους οποίους φαινόταν οι αξίες του αθλητισμού.

Ακολούθησαν αθλητικές δράσεις στην αυλή του σχολείου και στους χώρους άθλησης με τα παιδιά να χαίρονται και να το απολαμβάνουν. Πήραν όμως κάποια μηνύματα; Ο χρόνος θα δείξει και αρκεί όλοι μας να μην μείνουμε στην καθιερωμένη ετησια μέρα εορτασμού και προσπαήσουμε να περνάμε τα μηνύματα σε καθημερινή βάση.

IMAG0810.JPG - 2.18 MB

Μετά την εισήγηση του διευθυντή, τη σύμφωνη γνώμη του γυμναστή και την ομόφωνη απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων το σχολείο μας πήρε μέρος στους σχολικούς αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στη Λαμία και συγκεκριμένα με την ομάδα πετοσφαίρισης των κοριτσιών και με τις ομάδες στίβου αγοριών και κοριτσιών. Οι αθλητές μας με την καθοδήγηση του γυμναστή του σχολείου και τις ευχές όλων μας κατάφεραν να πάρουν πολλές επιτυχίες και να ανεβάσουν την ψυχολογία τους υποστηρίζοντας ταυτόχρονα τη φιλοσοφία της σχολικής μονάδας.

IMAG0537-1.JPG - 594.78 kb

Οι αθλήτριες ενωμένες δίνουν την υπόσχεσή τους ότι θα δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό και ως αθλήτριες και ως μαθήτριες εκπροσωπώντας το σχολείο τους,

IMAG0543-1.JPG - 494.57 kb

τηρώντας τις οδηγίες του γυμναστή τους και τα λόγια του κηρύγματος του διευθυντή τους.

IMAG0546.JPG - 1.5 MB

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!!

IMAG0548.JPG - 1.21 MB

Και οι υποσχέσεις πιάσανε  και οι ευχές μας πιάσανε αφού:

ΣΤΙΣ ΡΙΨΕΙΣ ΜΕ ΜΠΑΛΑΚΙ:

ΜΕΛΕΤΗ ΣΟΦΙΑ 1η ΘΕΣΗ

ΣΑΚΑΡΕΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ 2η ΘΕΣΗ

ΣΠΑΝΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 1η ΘΕΣΗ

ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ: 50 ΜΕΤΡΑ

ΣΑΛΙΑΪ ΜΑΡΙΑΝΝΑ 1η ΘΕΣΗ

ΠΑΠΑΕΥΣΤΑΘΙΟΥ ΚΩΝ/ΝΑ 2η ΘΕΣΗ

ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΑ 4Χ50

ΜΑΖΙΩΤΗΣ-ΣΠΑΝΟΣ-ΤΣΕΛΙΓΚΑΣ-ΜΠΟΥΡΑΜΑΣ    1η ΘΕΣΗ

ΣΑΛΙΑΪ - ΜΑΖΙΩΤΗ ΦΡ.-(Θ)-ΠΑΠΑΕΥΣΤΑΘΙΟΥ- ΜΕΛΕΤΗ 2η ΘΕΣΗ

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ - ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΜΕΡΟΣ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ!!!!!!